هر آنچه باید در مورد طرح ترافیک بدانیم
2 دیدگاه  |  انتشار:  3 سال قبل

هر آنچه باید در مورد طرح ترافیک بدانیم

به نام خدا

طرح ترافیک جدید از شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۷ در محدوده طرح ترافیک به اجرا در آمد، از بهبود های حاصل شده در طرح جدید می توان به امکانات ویژه برای افرادی که خانه ی آن ها داخل طرح ترافیک است و همین طور آزاد شدن طرح ترافیک برای روز پنجشنبه علاوه بر روزهای جمعه و تعطیلات رسمی اشاره کرد.

ابتدا ثبت نام سپس حساب خود را شارژ نمایید

اگر مایلید وارد طرح ترافیک شوید ابتدا باید در سامانه ی my.tehran.ir ثبت نام نمایید، سپس در پنل اصلی سایت، امکان ورود مشخصات یک یا چند خودرو و شارژ حساب شهروندی وجود دارد و کاربران می‌توانند حساب شهروندی خود را به میزان دلخواه شارژ کنند و از مبالغ آن برای خرید روزانه طرح ترافیک استفاده کنند.

زمان و روز های طرح ترافیک را به خاطر بسپرید

در سال ۱۳۹۷ طرح ترافیک در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹ اجرا می شود. طرح ترافیک علاوه بر روزهای جمعه و تعطیلات رسمی، در روزهای پنجشنبه نیز اجرا نخواهد شد و ورود به محدوده طرح ترافیک در این روزها برای همه آزاد و رایگان است.

مقررات زوج و فرد تغییر نکرده است

مقررات مربوط به محدوده زوج و فرد برای سال ۱۳۹۷ همچنان برقرار خواهد بود و تغییری در این زمینه ایجاد نشده است، البته در روزهای پنجشنبه علاوه بر خودروهای پلاک فرد، خودروهای پلاک زوج نیز در تمام طول روز مجاز به تردد در هر دو محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد خواهند بود.

هزینه ی طرح ترافیک برای افراد مختلف متفاوت است

در سال ۱۳۹۷ هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای خودروهای سهمیه دستگاههای اجرایی و دولتی با عموم شهروندان که طرح را به صورت روزانه خریداری می کنند، برابر است و تنها طبق مصوبه شورای شهر برای سهمیه های معلولان، بیماران خاص، خبرنگاران، آژانسها و وانت بارها تخفیف در نظر گرفته شده است. هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا نیز در سقف سهمیه بنیاد شهید و امور ایثارگران، رایگان است.

طرح ترافیک سالیانه نداریم

در سال ۱۳۹۷ به هیچ وجه فروش سالیانه و یک جای طرح ترافیک وجود ندارد و نرخ عوارض تردد در محدوده طرح ترافیک برای هر روز براساس نوع معاینه فنی خودرو و ساعات ورود و خروج محاسبه می شود.

هزینه در ساعات مختلف طرح ترافیک

هزینه ورود و خروج خودروها بسته به ساعات اوج و غیراوج ترافیک متفاوت است و همچنین خودروهای دارای معاینه فنی برتر از بیست درصد تخفیف برخوردار خواهند بود. ساعات قبل از ۱۰ صبح و بعد از ۱۶ بعدازظهر، ساعات اوج ترافیک محسوب می شود و هزینه تردد در ساعات بین روزکمتر از نصف هزینه ساعات اوج صبح و عصر است که در تصویر زیر می توانید آن را به طور خلاصه مشاهده کنید:

 

هزینه - ساعت طرح ترافیک

در ضمن اگر خودرویی یک بار در طرح مشاهده شود، مانند شخصی است که در ساعات معمولی وارد شده و در آن ساعت از محدوده ی طرح خارج گشته است.

دال برای حل مشکل طرح ترافیک چه کرده است؟

حال اگر بخواهید با یکی از نرم افزار های مسیریاب از نقطه ای از شهر به نقطه ای دیگر بروید، ممکن است مسیر شما از درون طرح ترافیک عبور کند که در این صورت به احتمال زیاد جریمه می شود، پس باید دوباره مثل گذشته با پرسیدن توی خیابان ها مسیر درست را انتخاب نمایید اما با امکانی که به تازگی درون اپلیکیشن دال قرار داده شده است می توان هنگام انتخاب مقصد با فعال کردن گزینه ی مسیریابی خارج از محدوده ی طرح ترافیکی یا طرح زوج و فرد از این قابلیت استفاده کرد، در این صورت مسیر شما به نحوی انتخاب می شود که از طرح مورد نظر عبور نکنید.

حل معمای زوج و فرد

2 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید
 • صادق
  آبان ۲, ۱۳۹۷، ۱۰:۰۱

  سلام
  ۱- ایجاد امکان استفاده آفلاین از مسیر یاب می تونه دال رو تبدیل به بهترین مسیر یاب کنه.
  ۲- راهنمای صوتی اکثر میدان‌ها رو تشخیص نمیده.

  • میلاد چراغعلی خانی
   اسفند ۲۴, ۱۳۹۷، ۱۶:۱۹

   سلام
   ممنون بابت مورد اول اما درباره مورد دوم.این موضوع در حال بررسی هستش و تو نسخه جدید این مشکل وجود نخواهد داشت