۶ روش برای مسیریابی بدون جی پی اس
انتشار:  2 سال قبل

۶ روش برای مسیریابی بدون جی پی اس

با اینکه جی پی اس به شما کمک می‌کند راهتان را در شهر پیدا کنید ولی همان قدر هم شما را تنبل و مسیریابی بدون جی پی اس و دردست داشتن گوشی‌های هوشمند را برایتان دشوار یا حتی غیرممکن می‌کند. در مواقع بحرانی مثل زمان وقوع آشوب‌های خیابانی و یا بلایای طبیعی، وقتی ابزاری برای پیدا کردن مسیر در دسترستان نیست، خروج از شهر آسان نیست.

پس می‌توان این نتیجه را گرفت که اگر نقشه‌خوانی ندانید و از عناصر طبیعی کمک نگیرید، در آن لحظه به اندازه یک بچه که در جنگل گم شده احساس ناتوانی می‌کنید.

قبل از اینکه بحرانی  در شهرتان اتفاق بیفتد، بررسی کنید که چطور می‌توانید مسیریابی بدون جی پی اس و گوشی‌های هوشمند داشته باشید. از راه های زمینی و زیرزمینی تردد کنید. در هنگام بحران بسیاری از سیستم‌های مسیریابی یا از کار می‌افتند یا عملکردشان برای عموم مردم بسیار افت می‌کند.

در این مواقع استفاده از روش‌های قدیمی تنها راه رسیدن به نقاط جدید شهر و یا خروج از شهر است. اگر وقت بگذارید و این روش‌ها را بشناسید می‌توانید مسیریابی بدون جی پی اس را به خوبی انجام داده و سلامت به مقصد برسید.

دیش‌های ماهواره‌ای

به دنبال دیش‌های ماهواره روی ساختمان‌ها یا برج‌ها باشید. دیش‌های ماهواره‌ای به سمت ماهواره‌هایی که نسبت به کره زمین ثابت‌اند، تنظیم شده‌اند. به همین دلیل هم بسیاری از دیش‌ها در یک جهت هستند.

تعدادی از این دیش‌ها که در یک جهت قرار دارند را با هم مقایسه کنید تا بتوانید جهت درست را تشخیص دهید. جهت ماهواره را با قطب نما مقایسه کنید تا جهت جغرافیایی دیش و اینکه در چه جهتی نسبت به شمال قرار دارد مشخص شود. در هنگام شب شما می‌توانید جهت دیش را با صورت‌های فلکی و جهتی که نسبت به زمین دارند هم مقایسه کنید.

اماکن مذهبی

در شهرهای بزرگ قدیمی بسیاری از کلیساها به سمت شرق ساخته شده‌اند و شما می‌توانید از این طریق بفهمید در کدام جهت در حرکتید. گاهی این روش چندان دقیق نیست ولی می‌توانید با آن حرکتتان را شروع کنید و بعد ابزار بهتری برای مسیریابی پیدا کنید.

کلیساهای مسیحی معمولا شرق به غرب‌اند که در انتهای شرقی به سمت خورشید متمایل می‌شوند. علاوه بر این در محوطه قبرستان بسیاری از کلیساها، سنگ قبرها شرق به غرب‌اند.

برای اینکه مسیرتان را از مسجد پیدا کنید، به داخل مسجد بروید و جهت محراب که قبله را نشان می‌دهد نگاه کنید. اگر مسجد در غرب مکه باشد، جهت محراب به سمت شرق و اگر در شرق باشد محراب جهت غرب را نشان می‌دهد.

کنیسه ها  معمولا “صندوق تورات” را در انتهای شرقی ساختمان قرار می‌دهند تا نمازگزاران رو به اورشلیم نماز بخوانند. کنیسه‌هایی که در کشورهای شرقی اسرائیل است، صندوق تورات را در غرب ساختمان می‌گذارند تا رو به اورشلیم باشد.

آب و هوا

بادهای غالب با خود باران و آلاینده می‌آورند. این دو ماده سپس در اثر برخورد به ساختمان‌ها رنگ آنها را تغییر می‌دهد. اگر باد در بیشتر از یک جهت بوزد، الگوهای نامتقارنی شبیه به  فرسایش طبیعی روی ساختمان‌ها ایجاد می‌کند.

برای دیدن سنگ‌های طبیعی یا آجرهایی که بر اثر باد و باران رنگشان تغییر کرده به طبقه‌های بالا ساختمان‌ها نگاه کنید. ببینید چطور هر گوشه ساختمان بر اثر باد و باران فرسایش پیدا کرده و رنگشان عوض شده است. کنتراست بین گوشه‌های شمال شرقی و جنوب غربی احتمالا زیاد است. با کمی دقت می‌توانید تغییر رنگی که باران و آلاینده‌ها روی ساختمان‌ها گذاشته‌اند را در هر گوشه ساختمان ببینید.

جریان رودخانه‌های شهری

می‌دانید رودخانه شهرتان در کدام جهت جریان دارد؟ شمال؟ جنوب؟ شرق؟ غرب؟ آیا به سمت مناطق پست‌تر در حرکت است؟ آیا در آخر به دریا یا سایر رودخانه‌ها می‌رسد؟

بعد از پیدا کردن جواب باید ببینید که آیا مسیریابی از طریق رودخانه عملی است یا خیر؟ اگر جواب منفی است باید برای مسیریابی بدون جی پی اس ، از سایر ابزارها کمک بگیرید.

جهت پل‌ها

جهت پل‌ها را به ذهن بسپارید و بررسی کنید که آیا می‌توانید در مواقع بحرانی از طریق پل‌ها از شهر خارج شوید یا اینکه این کار خطر بیشتری برایتان خواهد داشت. اگر بحران در مراحل ابتدایی است از آنجا که راهبندانی وجود ندارد می‌توانید از پل‌ها استفاده کنید ولی بعد از آن مسیر مسدود می‌شود و رد شدن از آنها تقریبا غیر ممکن است.

استفاده از ماه در شب

ماه به شکل هلال باریکی متولد می‌شود و سپس در نیمه‌های ماه قمری به قرص کامل تبدیل می‌شود و بعد از آن در جهت مقابل هلالی می‌شود. در نیمه اول ماه‌های قمری قسمت خارجی ماه (برآمدگی و برجستگی ماه) مانند پیکانی جهت غرب را نشان می‌دهد. در نیمه دوم ماه‌های قمری، تحدب ماه به سمت مشرق است.

اگر خطی از بالای هلال به پایین آن وصل کنیم و ادامه دهیم، در نیمه اول ماه قمری شکل p و در نیمه دوم شکل q خواهد داشت. یادتان باشد که در هنگام قرص کامل ماه به دلیل نبودن هلال نمی توانید، از این روش برای جهت یابی در آسمان شب استفاده کنید.

اگر خطی فرضی میان دو نوک تیز هلال ماه رسم کرده و آن را تا زمین ادامه دهید، تقاطع امتداد این خط با افق، نقطه جنوب را (در نیم‌کره شمالی زمین) نشان می‌دهد.

این روش مسیریابی بدون جی پی اس چندان دقیق نیست، ولی حداقل راهنمایی تقریبی را فراهم می‌سازد.

اگر ماه کامل بود ، به شما توصیه می‌کنیم که حرکت ماه را در طول شب دنبال کنید. حرکت ماه از سمت شرق به سمت غرب است. زمانی که جهت حرکت ماه را پیدا کردید می‌توانید، به راحتی دیگر جهات را همبیابید. روش دیگری هم وجود دارد، اگر نور ماه زیاد بود، چوبی را درون زمین ایستاده قرار دهید. نوک سایه چوب را بر روی زمین علامت گذاری کنید. پس از گذشت یک ساعت دوباره نوک سایه را علامت‌گذاری کنید. از این دو علامت خطی فرضی بگذارنید. علامت اول نشان دهنده جهت غرب و علامت دوم نشان دهنده جهت شرق بر روی زمین است. خطی عمود بر این خط بکشید تا دو جهت شمال و جنوب را نیز پیدا کنید.

پس به خاطر داشته باشید اگر به هر علتی مسیر خود را گم کردید و ابزارهای مسیریابی مدرن همچون جی پی اس، اینترنت و نقشه و یا قطب نما همراه نداشتید، می‌توانید از این شیوه‌ها، برای پیدا کردن جهات چهارگانه شمال، جنوب، شرق و غرب بهره بگیرید.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید