چه کنیم تا در ترافیک گیر نیافتیم؟
انتشار:  2 سال قبل

چه کنیم تا در ترافیک گیر نیافتیم؟

هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه گیر کردن در ترافیک خیابان‌ها روزتان را خراب کند. با این حال، اگر از قبل برنامه‌ریزی کنید، می‌توانید از بخش عمده این ترافیک‌ها جلوگیری کنید. البته تعدادی ابزار تکنولوژیک هم وجود دارد که می‌توانند در زمینه مسائل مربوط به ترافیک به شما کمک کنند. بعلاوه خودتان هم می‌توانید تغییر زمان رفت و آمد یا تغییر ابزار حمل و نقل را در نظر بگیرید، به خصوص اگر در یک منطقه مستعد ترافیک زندگی می‌کنید. با کمی برنامه‌ریزی، بدون بالا رفتن فشار خون‌تان به مقصد می‌رسید.

 

برنامه ریزی برای تغییر مسیر

  1. قبل از شروع سفر به گزارش‌های ترافیکی گوش کنید. برنامه‌های تلویزیونی محلی اغلب گزارش ترافیک صبحگاهی و عصرگاهی را ارائه می‌دهند. بعضی کشورها و شهرها رادیوهایی مختص گزارش ترافیکی هستند. قبل از سوار شدن، همه اینها را گوش کنید. اگر به نظر می‌رسد مسیر همیشگی شما ترافیک سنگینی دارد، مسیر جایگزین را انتخاب کنید.
  2. از GPS استفاده کنید. بسیاری از سیستم‌های GPS دارای قابلیت ردیابی جریان ترافیک هستند. چنین ابزاری می‌تواند در صورت وجود ترافیک در مسیر انتخابی به شما هشدار دهد. برخی از آنها حتی می‌توانند مسیر خلوت‌تری را به شما پیشنهاد دهند. دستورالعمل‌های مربوط به مدل GPS خودتان را بررسی کنید تا ببینید چه قابلیت‌هایی دارد و سیستم ردیابی ترافیک آن را چطور باید تنظیم کنید.
  3. از اپلیکیشن‌های مسیریابی استفاده کنید. ابزارهای مسیریابی که روی بسیاری از گوشی‌های هوشمند قرار دارند، توانایی تشخیص جریان ترافیکی را دارند، و اغلب مانند دستگاه‌های اختصاصی GPS عمل می‌کنند. بعلاوه اپلیکیشن‌هایی مثل Waze و دال هم هستند که می‌توانید آنها را برای جلوگیری از گیر افتادن در ترافیک سنگین نصب و استفاده کنید. اپلیکیشن‌های ترافیکی ممکن است ویژگی‌های خاصی مانند اطلاعات دوربین کنترل شرایط ترافیکی یا ویژگی‌های خاصی برای کمک به ارتباط با سایر رانندگان و گرفتن اطلاعات در مورد مسیرهای مختلف را داشته باشند.

اگر فقط از گوشی خودتان برای بررسی مسیر و ترافیک استفاده می‌کنید، حواستان باشد از آن در هنگام رانندگی استفاده نکنید. قبل از حرکت مسیرها و ترافیک را بررسی کنید.

  1. از لاین ویژه نترسید. شهرهای دارای بزرگراه اغلب یکی از خطوط خیابان را به خط ویژه اختصاص می‌دهند. عموما در این خطوط ماشین‌های کمتری تردد می‌کنند.اگر احساس کردید خط ویژه دوربین ندارد و یا در برخی موارد هم پلیس اجازه تردد در این لاین را می‌دهد، شانستان را امتحان کنید و ببینید آیا اصلا استفاده از آنها می‌تواند در جلوگیری از گیر کردن در ترافیک سنگین به شما کمک کند یا نه.
  2. چندین راه رسیدن به مقصد را یاد بگیرید. اکثرا در مکان‌های شلوغ می‌توان از چندین مسیر برای رسیدن به مقصد استفاده کرد. قبل از حرکت، مسیرهای مختلف را جستجو کنید، از جمله سریع‌ترین و کوتاه‌ترین یا جایگزین‌هایی که ممکن است شما را از خیابان‌های فرعی اما خلوت هدایت کنند. بعد اگر در مسیر اصلی ترافیک بود می‌توانید یکی از گزینه‌های جایگزین را انتخاب کنید و در وقت صرفه جویی کنید و با استرس کمتری مواجه شوید. از نقشه‌ها یا اپلیکیشن‌ها برای بررسی مسیرهای ممکن استفاده کنید. یا از دیگران بپرسید برای اینکه در ترافیک گیر نکنند از چه مسیری رفت و آمد می‌کنند.

 

 تغییر برنامه سفر

  1. ساعات اوج ترافیک بیرون نروید. در اکثر شهرها صبح زود و بعد از ظهر، بدترین زمان ترافیک است، چون دقیقا زمانی است که اکثر مردم درحال رفتن یا برگشتن از کار و مدرسه هستند. در صورت امکان، از بیرون رفتن در این زمان‌ها اجتناب کنید. کمی زودتر یا دیرتر رفتن باعث می‌شود زمان کمتری را در ترافیک سنگین روزانه صرف کنید.
  2. در صورت امکان ساعت کارتان را تغییر دهید. اگر در طول روز کار می‌کنید و باید زمان اوج شلوغی رانندگی کنید، شاید هنوز هم بتوانید برای جلوگیری از ساعت اوج ترافیک ترفندی بکار ببرید. از رئیس‌تان بخواهید در صورت امکان تغییری در ساعت ورود و خروج‌تان بدهد تا قبل و بعد از ترافیک رفت و آمد کنید.

البته بهترین حالت، کار کردن از خانه است، اما تعداد کمی از کارفرمایان از این ایده استقبال می‌کنند. حتی اگر بتوانید فقط یک روز در هفته از خانه کار کنید هم به معنای صرف کردن زمان کمتر در ترافیک خواهد بود.

  1. از سیستم حمل و نقل عمومی بیشتر استفاده کنید. یکی از مزایای واقعی استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی، کاهش حجم ترافیک است. برای شما به عنوان یک فرد، این انتخاب می‌تواند راه حلی برای جلوگیری از گیر افتادن در ترافیک باشد. خطوط راه آهن و مترو شما را از مرکز ترافیک دور می‌کنند. مسیرهای اتوبوس طوری طراحی شده‌اند که مردم را به هر جایی که لازمست برسانند. پس راحت بنشینید، در طول مسیر استراحت کنید و بگذارید شخص دیگری رانندگی کند! حتی می‌توانید چرت کوتاهی بزنید. بر خلاف خودروهای معمولی یا تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها مجاز به استفاده از خطوط ویژه اتوبوس هستند پس به مراتب سریع‌تر به مقصد می‌رسید.
  2. از آزادی چرخیدن با دوچرخه لذت ببرید. اگر باید فاصله نسبتا کوتاهی را طی کنید، سعی کنید اصلا رانندگی را فراموش کنید. اگر فاصله نزدیک است، واقعا نیاز به نشستن پشت فرمان ماشین نیست. اگر دوست ندارید پیاده بروید دوچرخه سواری را امتحان کنید. دوچرخه اشتراکی یا کرایه دوچرخه با گوشی تلفن همراه ایده ای است که سال‌ها در کشورهای دیگر پیاده‌سازی و استفاده شده است. در حال حاضر، بیش از ۲۰۰ کشور دنیا از سرویس‌های دوچرخه اشتراک استفاده می‌کنند و معروف‌ترین این سرویس‌ها به نام «Mobile» در کشور انگلیس با همکاری مایکروسافت راه‌اندازی شده است.

«بیدود» اولین استارتاپ ایرانی دوچرخه اشتراکی در ایران است. با نصب اپلیکیشن بیدود می‌توانید در هر زمان و در هر نقطه‌ای از شهرتان از دوچرخه‌های اشتراکی هوشمند برای سفری درون شهری با هزینه بسیار ارزان استفاده کنید. این انتخاب هم لذتبخش‌تر است و هم سالم‌تر از رانندگی.

پیاده روی و دوچرخه سواری انتخاب‌های بسیار خوبی برای سلامت شما هستند: می‌توانید وزن کم کنید، ورزش کنید و به نجات محیط زیست کمک کنید.

در برخی کشورها و مناطق، موتورها و اسکوترها اجازه حرکت بین خطوط رانندگی را دارند. اگر در منطقه شما هم مجاز است، این گزینه هم می‌تواند روش دیگری برای فرار از ترافیک باشد.

 

نکات قابل توجه

اکثر ترافیک‌های سنگین ناشی از تصادفات رانندگی نیستند، بلکه به دلیل رانندگی بسیار نزدیک بهم اتفاق می‌افتند، که نیاز به ترمز کردن پیاپی دارد. این امر باعث ایجاد یک واکنش زنجیره‌ای می‌شود، چون با ترمز کردن یک خودرو، خودروهای پشت سر آن هم باید ترمز کنند، درنتیجه جریان ترافیک کند می‌شود. پس بهتر است برای جلوگیری از وقوع این مشکل، فاصله معقول‌تان از خودروی جلویی را حفظ کنید. البته گاهی ماشین‌های سنگین هستند که آهسته حرکت می‌کنند، و موجب کند شدن سرعت حرکت دیگران می‌شوند. بنابراین اگر در بخش اصلی شهر کار می‌کنید، بهتر است ماشین‌های سنگین را در ساعت اوج بیرون نبرید.

یکی دیگر از علل رایج ترافیک زمانی است که راننده‌ها هنگام باریک‌تر شدن جاده به دیگران اجازه عبور نمی‌دهند. برای جلوگیری از این مشکل از روش “زیپ” استفاده کنید. یعنی بگذارید خودروی جلویی شما رد شود، سپس به جلو حرکت کنید، و بعد امیدوار باشید دیگر رانندگان هم همین کار را زنجیروار انجام دهند!

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید