در ساخت اپلیکیشن‌های مسیریابی چه تکنولوژی‌هایی موردنیاز است؟
انتشار:  2 سال قبل

در ساخت اپلیکیشن‌های مسیریابی چه تکنولوژی‌هایی موردنیاز است؟

این روزها اپلیکیشن‌های مسیریابی به یکی از ارکان اصلی زندگی روزمره‌مان تبدیل شده‌اند. این اپلیکیشن‌ها از آن دسته تکنولوژی‌هایی هستند که تا آنجایی در زندگی ما وارد شده‌اند که زندگی بدون آنها را نمی‌توانیم تصور کنیم. بنابراین تعجبی ندارد که اپلیکیشن‌های مسیریابی مانند ویز و یا نسخه‌های ایرانی آن مانند دال توانسته‌اند بازار برنامه‌های جی پی اس را متحول کنند. ساخت اپلیکیشن‌های مسیریابی به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارند بسیار پیچیده است و نیاز به تحقیق و مهارت‌های تخصصی دارد. کاربران امروزی به دنبال مسیریابی هوشمند هستند. آنها از این برنامه‌ها توقع دارند نه تنها هشدارهای ترافیکی را به آنها اطلاع دهد بلکه درباره وجود دوربین‌های کنترل سرعت هم آنها را آگاه کند. یک مسیریاب مدرن باید بتواند کاربر را به نزدیک‌ترین پارکینگ یا پمپ بنزین ببرد  و نزدیک ترین کافی شاپ را به آنها معرفی کند.

در این مطلب در مورد تکنولوژی موردنیاز در ساخت این اپلیکیشن‌ها صحبت کنیم و آنها را بررسی کنیم.

 

تعیین موقعیت جغرافیایی

 این ویژگی اساسی‌ترین ویژگی اپلیکیشن‌های مسیریابی است چرا که موقعیت کنونی گوشی شما را مشخص می‌کند. تمام گوشی‌های هوشمند به تراشه سیستم‌های موقعیت‌یابی جهانی (GPS) مجهز هستند. تراشه‌های جی پی اس از طریق ماهواره‌های فضایی اطلاعاتی درباره موقعیت و زمان‌سنجی دریافت می‌کنند. یک گوشی هوشمند باید حداقل از چهار ماهواره اطلاعات بگیرد تا بتواند محدوده ۶۰ پایی جایی که قرار دارید را مشخص کند. اگر سیگنال جی پی اس در دسترس نباشد، اطلاعات را می‌توانند از برج‌های سلولی (cell towers) بگیرند. در این حالت، گوشی هوشمند، اطلاعات ID سلولی را دریافت می‌کند و از طریق پایگاه داده‌های مرکزی موقعیت گوشی را نشان می‌دهد. گاهی مواقع وقتی که جی پی اس از دسترس خارج شود از این روش استفاده می کنند.

 

نقشه‌ها و مسیریابی

 وقتی صحبت از ساخت اپلیکیشن‌های مسیریابی به میان می‌آید، اولین کاری که این اپلیکیشن باید انجام دهد مسیریابی است. در این رابطه مپ باکس (Mapbox) ویژگی‌های مختلف پیشرفته و با عملکردی خوب ارائه می‌دهد. برای مثال اگر بخواهید یک برنامه تاکسی‌یاب طراحی کنید، مپ باکس به شما امکان جریان داده‌های جغرافیایی بین کاربران (مثل راننده و مسافر) را می‌دهد تا پس از آن با مسیریابی بین آن‌ها ارتباط برقرار شود. یا برای یک برنامه تحویل بسته‌های پستی، شما می‌توانید مکانی که بسته باید تحویل داده شود را به ماشین‌های حمل باری که در همان مختصات هستند، بفرستید و آن‌ها را تا رسیدن به مقصد راهنمایی کنید.

 

اجازه ورود

وقتی می‌توانید از امنیت سیستم‌تان مطمئن شوید که فقط به افراد مورد تایید اجازه ورود داده شود. بسیاری از اپلیکیشن‌های گوشی هوشمند از طریق آدرس ایمیل و یا حساب کاربری شبکه‌‍‌های اجتماعی این امنیت را برقرار می‌کنند. در بسیاری از اپلیکیشن‌ها برای این کار از SDK  فیسبوک و Twitter Kit استفاده می‌کنند.

 

راهنمای صوتی

 وقتی کاربرهایتان می‌خواهند از جایی به جای دیگر بروند، آنها را برای دیدن نقشه به برنامه‌های دیگر نکشانید. به جای آن با راهنمایی آنها لحظه به لحظه آن ها را تمام مدت در برنامه نگه دارید. Mapbox Navigation SDK یک پلتفرم دقیق و انعطاف‌پذیر است که کاربران با آن می‌توانند تمام خیابان‌های جهان را تجربه کنند. Mapbox تمام ابزارهای لازم برای راهنمایی لحظه به لحظه را به شما می‌دهد. راهنمای صوتی رانندگی را ایمن می‌کند. برای مثال این راهنما به شما می‌گوید پیچ بعدی که باید بپیچید دقیقا کجاست و کی باید بپیچید. اگر راهنمای صوتی بتواند بر روی صفحه اصلی روی پس زمینه و قفل صفحه اجرا شود ، کاربران در هر شرایطی می‌توانند راهنمای مسیر را دریافت کنند.

 

تعامل اجتماعی

قابلیت تعامل اجتماعی با دیگر کاربران در این چند سال اخیر به شدت محبوب شده است. شما می‌توانید به کاربرانتان اجازه دهید اطلاعات مکانی خود را در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام به اشتراک بگذارند. شما علاوه بر این می‌توانید از این طریق پشت ترافیک با سایر کاربران درباره ترافیک چت کنید و کامنت بگذارید. علاوه بر این کاربران با لایک کردن می‌توانند گزارشات را تایید کنند و یا فقط از آنها تشکر کنند. برای برقراری ارتباط در لحظه از  فناوری همچون WebSockets استفاده می‌کنند. این تکنولوژی پیشرفته می‌تواند ارتباط بین کاربر و سرور را امکان پذیر کند.

 

طراحی UI / UX

طراحی فقط مربوط به ایجاد یک شی فیزیکی نیست بلکه شما با طراحی یک اپلیکیشن می‌توانید آن را زیبا و جذاب کنید. برای ایجاد تجربیات بهتر در کاربران، همیشه UX را گوشه ذهنتان نگه دارید. هدف اصلی از طراحی UX ارتقای تجربه کاربران است که برای این کار می‌توانید از رویکرد تفکر طراحی (thinking approach) استفاده کنید. این رویکرد به تخیل، شهود، منطق و استدلال سیستماتیک متکی است تا شانس اینکه کاربر نهایی، راضی باشد را بالا ببرد.

برای UI نیز یک مفهوم منحصر به فرد و جالب ارائه شده است. آیکون‌ها و دیگر عناصر را به اندازه کافی بزرگ طراحی کنید تا بتوان از آنها به راحتی در مواقعی که استفاده از آن ها سخت است، استفاده شود. مناسب‌ترین آیکون‌ها، فونت‌ها و رنگ‌ها را برای برنامه خود انتخاب کنید. شما می‌توانید مثل ویز شکلک‌های نمایشی و جذاب برای برنامه‌تان طراحی کنید و کاری کنید برنامه‌تان به راحتی فراموش نشود.

ساخت اپلیکیشن‌های مسیریابی به فاکتورهای متعددی از جمله تعداد قابلیت ها و سختی پروژه بستگی دارد و به همین دلیل نیاز به تکنولوژی ها و فناوری‌های مختلفی دارد اما به طور کل ایجاد آن به صورت بهینه و کارآمد به تخصص و مهارت زیادی نیاز دارد که در این مطلب این مساله را بررسی کردیم.

0 دیدگاه

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید